Przestrzeń domowa zasadniczo składa się z dwóch rodzajów części składowych, decydujących o jej ostatecznym wyglądzie – z elementów konstrukcyjnych i dodatków. Zaznaczyć trzeba przy tym trzeba, że obie te kategorie należy rozumieć dość szeroko, a nazwy są czysto umowne i przyjęte na potrzeby tego tekstu.
Stąd też do elementów konstrukcyjnych zaliczone zostały zarówno ściany, sufity i podłogi, jak i drzwi, okna, schody, grzejniki i wyposażenie łazienki, czyli wszystko to, co w danym domu jest niezbędne, aby można było uzupełnić tę przestrzeń o dodatki i w niej zamieszkać.
Zatem dodatkami, przy takim zastosowanym podziale, będą przede wszystkim meble, dywany, zestawy wypoczynkowe, łóżka, czy też firany, ozdoby ścienne i inne tego typu bibeloty.
Zadaniem pierwszej grupy, czyli elementów konstrukcyjnych, jest więc stworzenie swoistej podwaliny pod mieszkalną przestrzeń, do której następnie za pomocą dodatków dodawane są smaczki, nadające jej ostatecznego charakteru i walorów stricte użytkowych.
O ile w pierwszej kategorii elementy są zazwyczaj dość prostymi, pozbawionymi polotu formami, o tyle dodatki są o wiele bardziej złożone, a wygląd może przesuwać się od form prostych do mocno dekoracyjnych. W końcu ich zadaniem jest przecież odciśnięcie wyraźnego akcentu na wnętrzu.
Prosta z pozoru półka do odkładania kluczy lub na książki może być więc prostym kawałkiem deski przytwierdzonym do ściany, lecz równie dobrze może stać się wizytówką przedpokoju, o pięknym słoju drewna, którą wspiera ażurowy kątownik stalowy w stylu metaloplastyki.