Kinkiety pokojowe – jak wybrać odpowiedni?

kinkiety pokojowe

Kinkiety to ponadczasowy i wciąż popularny rodzaj oświetlenia. Odnajdują się w wielu wnętrzach, w tym salonach oraz sypialniach. Podpowiadamy, jak dokonać umiejętnego zakupu kinkietów pokojowych.

Kinkiety – funkcjonalne i atrakcyjne

Kinkiety pokojowe stanowią częsty widok w polskich mieszkaniach i domach. Składają się z klosza i elementu, do którego jest on przymocowany. Odpowiednio dobrane pozwalają na podkreślenie charakteru wnętrza oraz zastosowanej w nim aranżacji. Ponadto, może stanowić najciekawszą ozdobę w całym pomieszczeniu. Kinkiety do pokoju mogą przyjmować różne kształty i kolory dzięki czemu ich dopasowanie do preferowanego nie sprawia dużego problemu. Przed zakupem opisywanego rodzaju oświetlenia, należy wiedzieć, że intensywność generowanego przez nie światła jest uzależniona od oprawki. Jeżeli jest ona nieprzeźroczysta, to kinkiet będzie oświetlał jedynie wybrany fragment wnętrza. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie nabiera nieszablonowego klimatu.

kinkiety pokojowe

Jak wybrać dobry kinkiet pokojowy?

Wybór odpowiedniego kinkietu pokojowego powinien być uzależniony od kilku czynników. Pierwszy z nich to kolor takiego rodzaju oświetlenia. Przyjmuje się, że czarne, szare lub białe oprawki zdają egzamin w eleganckich pokojach. Żywsze kolory, jak na przykład czerwony pozwalają na łatwe ożywienie klimatu wnętrza. Wiele osób decyduje się zakup gotowych zestawów oświetleniowych, które składają się z lampy sufitowej oraz kinkietu w tym samym stylu. Taka opcja pozwala na otrzymanie dekoracyjnej harmonii. Wybierając idealne kinkiety pokojowe, należy też zwrócić uwagę na:

  • kształt – powinien być dopasowany do stylu wnętrza, przykładowo w nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się kinkiety z oprawką w kształcie kuli, co pozwala na oświetlanie sporej części pomieszczenia.
  • wielkość – zbyt duże kinkiety nie są najlepszym wyborem dla wnętrz o małym metrażu.
  • materiał – dużą popularnością cieszą się kinkiety do pokoju wykonane z metalu, który wkomponuje się we wszystkie modernistyczne style aranżacyjne.