Klasyka i ponadczasowa elegancja to cechy charakterystyczne drewnianych stołów. Meble wykonane z tego naturalnego surowca nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiele osób docenia drewno za jego szlachetny wygląd, niepowtarzalne wzory słojów oraz ciepły klimat, który wnosi do pomieszczenia. Jak wybrać stół drewniany dopasowany do każdego stylu? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.
Stół w różnych aranżacjach
Kreatywność projektantów sprawia, że stoły drewniane przestały być kojarzone tylko z tradycyjnymi wnętrzami. Obecnie drewno może być tak przekształcone, że można z niego stworzyć stół o najbardziej futurystycznych kształtach. Wykończony na wysoki połysk blat stanowi propozycję odpowiednią do wnętrz glamour, w których liczy się blask i wyeksponowany luksus. W wystrojach skandynawskich, prowansalskich lub vintage swoje miejsce znajdą stoły o jasnych kolorach. Często pojawiają się meble specjalnie stylizowane na starsze, aby jeszcze bardziej podkreślić ich naturalność oraz trwałość.
Poszukiwane są też stoły ciężkie i masywne wykonywane ze szlachetnych drzew, takich jak dąb lub jesion. Zrobione z nich blaty są bardzo twarde i odporne na uszkodzenia. Najlepiej wypadną w zestawieniu z meblami przypominającymi poprzednią epokę lub specjalnie postarzane.
Stoły drewniane – zalety
W ostatnich latach można zauważyć modę na wszystko co ma związek z naturą i przyrodą. Drewniane meble doskonale wpisują się w ten nurt. Ich niewątpliwą zaletą jest ciepła atmosfera, którą wnoszą do wnętrza. Bardzo często na stołach widoczne są naturalne wzory sęków i słojów. Niekiedy są one specjalnie uwypuklane w procesie tworzenia. Wszystko dlatego, że ludzie chcą otaczać się przedmiotami naturalnymi z leśnym klimatem.
Kolejną zaletą stołów drewnianych jest ich trwałość. Dobrze wykonany stół będzie służył przez długie lata. Dla ochrony przed wilgocią blaty pokrywane są lakierem lub specjalnym woskiem, dzięki czemu drewno nie nasiąka wodą. Czyszczenie stołu niczym nie różni się od mycia stołu plastikowego. Wystarczy przetrzeć go wilgotną lub suchą ściereczką.
Stoły z blatami szklanymi lub imitującymi szkło łatwo ulegają zarysowaniom oraz obtarciom i stłuczeniom. Drewno chroni przed takimi niemiłymi niespodziankami. Zaimpregnowany blat nie będzie podatny na zarysowania i tym podobne uszkodzenia.
Optymalne rozmiary stołu
Wielkość stołu będzie zależała od pomieszczenia, w którym ma być postawiony. Stół jest często jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, który skupia wokół siebie całą rodzinę oraz zaproszonych gości. Jednak zbyt duży lub zbyt mały stół nie spełni odpowiednio swojego przeznaczenia. W pierwszym przypadku może być do niego utrudniony dostęp. Krzesełka nie dadzą się swobodnie wysunąć i zajęcie na nich miejsca stanie się karkołomnym przedsięwzięciem. W drugim przypadku może się okazać, że blat nie mieści niezbędnej zastawy, a domownicy siedzą zbyt ściśnięci. Również za niski stół będzie powodem dyskomfortu i wymusi nienaturalną pozycję ciała podczas posiłku.