Umywalka nablatowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?

nowoczesna umywalka nablatowa

Wykonując lub remontując łazienkę musimy podjąć decyzję o tym, jaki model umywalki wybierzemy. W ostatnich latach coraz częściej wybór pada na umywalkę nablatową. Trudno się temu dziwić, producenci oferują naprawdę estetyczne modele, a do tego ten typ umywalki można zamontować samemu. Do montażu nie jest potrzebny ani specjalny postument, ani mocowanie w ścianie. Przed zakupem warto jednak rozważyć kilka kwestii.

Jaka powinna być idealna umywalka nablatowa?

Jak to w kwestii wyposażenia wnętrz bywa, nie ma umywalki idealnej dla każdego, ale jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.
Po pierwsze należy zadecydować, czy umywalka ma być stawiana na blacie czy być wpuszczana w blat. Umywalka nablatowa – polecana przez Ekspertów Łazienek zazwyczaj musi być montowana na szafce, która ukryje misę. Takie rozwiązuje powoduje, że montaż jest nieco bardziej skomplikowany, ale za to taką umywalkę łatwiej się czyści i nie zajmuje ona tyle miejsca.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając umywalkę jest sposób mocowania baterii. Umywalki mogą, ale nie muszą posiadać otwór na baterię. Jeśli go nie ma baterię będziemy musieli zamontować w blacie lub ścianie, co skomplikuje montaż.

Ważna jest też wielkość i głębokość misy umywalki. Co do zasady wybiera się umywalki możliwie największe, proporcjonalne do całej łazienki- z zbyt małych umywalek woda często rozlewania się na boki. A jeśli chodzi o głębokość, to im umywalka będzie większa tym płytsza może być misa i na odwrót.

O tym należy pamiętać przy montażu

Bardzo ważne dla użytkowania jest to na jakiej wysokości zamontujemy umywalkę nablatową, standardowo przyjmuje się, że górna krawędź powinna być gdzieś na wysokości 85-90cm. Należy to brać pod uwagę zwłaszcza montując umywalkę na szafce. A wysokość montażu dobierać do wzrostu domowników.

Aby woda nie rozpryskiwała się po łazience ważny jest montaż baterii. Niezależnie od tego czy montowana ma być na umywalce czy w ścianie należy zwrócić uwagę na długość i wysokość wylewki baterii. Najlepiej tak dobrać baterię, by woda spadała wprost do odpływu, a między końcem wylewki a dnem umywalki było powyżej 17 centymetrów.