Stół industrialny – okrągły czy prostokątny?

Stoły industrialne dostępne są w różnych kształtach. Zakupić można stół okrągły, owalny, kwadratowy lub prostokątny. Wybór konkretnego kształtu stołu industrialnego do jadalni nie jest zatem wcale taki prosty. Najczęściej wybór pada bądź na stół okrągły, bądź prostokątny. Ważne jest, aby mebel dobrze się prezentował i był funkcjonalny.

Wyglądał stołu

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać stół industrialny, zacząć trzeba od jego wyglądu. Nie da się bowiem ukryć, że zwykle jest to podstawowe kryterium wyboru. Jest to tym bardziej ważne, że stół w jadalni jest meblem najważniejszym. Dlatego istotne jest, aby pasował on do aranżacji całego pomieszczenia. Wszystko musi bowiem stanowić spójną całość.

Kształt jadalni

Wybierając stół industrialny do jadalni, koniecznie pod uwagę wziąć należy kształt pomieszczenia. Innymi słowy, proporcje stołu muszą być dopasowane do wielkości wnętrza. Jeśli posiada się dość wąską jadalnię, to dobrym wyborem na pewno nie będzie stół okrągły. W takim pomieszczeniu znacznie lepiej sprawdzi się stół prostokątny.

Kształt stołu a przestrzeń

Nie można zapomnieć o tym, że kształt stołu wpływa na postrzeganie pomieszczenia, w którym jest ustawiony. Stół okrągły sprawi, że jadania stanie się optycznie bardziej przestronna. Trzeba jednak przyznać, że stoły prostokątne są bardziej praktyczne. Można bowiem taki stół przystawić do ściany. Dzięki temu industrialny stół prostokątny można częściej lepiej dopasować do posiadanego pomieszczenia.

Styl industrialny

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest urządzenie całej jadalni w stylu industrialnym. Dzięki temu wszystko jest ze sobą spójne. Nie jest to jednak regułą. Możliwe jest bowiem łączenie różnych stylów. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół industrialny ustawić w jadalni, która urządzona jest nieco inaczej. Dzięki temu stworzyć można naprawdę oryginalne połączenie. Dużą zaletą mebli industrialnych jest bowiem to, że ze względu na swoją estetykę pasują do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach.

Goście przy stole

Zastanawiając się, w jaki sposób wybrać stół industrialny, nie można zapomnieć także o tym, kto przy tym stole będzie zasiadał. Warto bowiem wiedzieć, że stoły okrągłe i prostokątne budują nieco inną atmosferę. Stoły okrągłe sprzyjają większej interakcji. Wynika to z tego, że przy takim stole wszyscy goście siedzą w takiej samej odległości. Wszyscy się dobrze widzą i słyszą. Nieco inaczej jest w przypadku stołu prostokątnego. Trudno jest tu o swobodną rozmowę między osobami siedzącymi przy dwóch końcach stołu. Co jednak ważne, stół prostokątny zapewnia więcej miejsca. Można na nim postawić więcej naczyń z daniami niż w przypadku stołu okrągłego.

Jaki zatem stół industrialny wybrać? Okrągły czy prostokątny? W dużej mierze jest to kwestia indywidualnego gustu. Pamiętać jednak trzeba, aby stół pasował do wnętrza i był funkcjonalny. Wówczas na pewno spełni swoje zadanie. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto zatem zapoznać się z aktualną ofertą sklepów z meblami.