Pożądane cechy mebli dziecięcych

Odwiedzając sklep meblowy, nie jest ciężko zachwycić się dzisiejszymi propozycjami mebli do pokoju dziecka. Bogate wzornictwo, ciekawa stylistyka, wyraźne kolory, bohaterowie bajek – jest w czym wybierać, nie to co kiedyś… I tak rozmarzeni, zapominamy często o tym co jest naprawdę ważne.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Wielokrotnie powtarzamy, iż priorytetem jest bezpieczeństwo. Nie możemy o tym zapominać wybierając meble do pokoju dziecka. Od pierwszych dni życia, wszystko jest potencjalnie niebezpieczne… I to przez kilkanaście lat! Zagrożenia oczywiście się zmieniają – twarde kanty mebli muszą być zabezpieczone jedynie do pewnego momentu, a od innego meble powinny być trwale przymocowane do ściany. Zabezpieczenia powinniśmy oceniać indywidualnie, co jakiś czas dokonując ponownej oceny – czy się nie zdezaktualizowały! Pamiętajmy, że niektóre z nich – np. użycie materiałów naturalnych, bez niepotrzebnej chemii – są ponadczasowe.

Uniwersalność

Nasze pociechy będą rosły w oczach. Będą się zmieniać co wizytę gości (ale urosło!), przez co mamy dwa wyjścia. Pierwszym jest cykliczna zmiana umeblowania, a drugim: wyszukiwanie uniwersalnych elementów. Duża część producentów ma w swojej ofercie meble do pokoju dziecięcego rosnące razem z użytkownikiem – np. łóżeczko o regulowanej wysokości i zdejmowanej ściance (noworodek – niemowlę – dziecko), składane biurka. Ciekawym przykładem są meble, które nie zmieniają kształtu, a przeznaczenie – np. siedzisko w formie skrzyni, które z czasem staje się podnóżkiem, służącym do przechowywania.