Pejzaże – odpowiedni wybór do poszczególnych wnętrz

Dom bez obrazów jest jak dom bez duszy, ściany są bezimienne, a wnętrze martwe. Pejzaże są najlepszym wyborem zarówno pod względem dekoracji wnętrz, jak i pozytywnym wpływem na umysł – relaksując go i odprężając.

Uniwersalne zasady


Wybierając pejzaże, trzeba pamiętać, by brać pod uwagę:

  • własny gust, emocje jakie wywołuje pejzaż,
  • kolorystykę pomieszczenia oraz jego rodzaj,
  • motyw i barwy pejzażu,
  • konstrukcje obrazu i jego rozmiar.

Salon


Wnętrza urządzone w tonacji chłodnej, stylu nowoczesnym i skandynawskim, świetnie będą się komponować z motywami gór, oceanów, mórz i jezior. Warto też pomyśleć o kontraście, białym czy czarnym kolorze z wyłamującym się gustownie żywym motywem lub odcieniem.

Sypialna


Jest to pomieszczenie, w którym się spędza dużo czasu i odpoczywa, dlatego motyw oraz barwy pejzażu nie powinny być krzykliwe czy rozpraszające. Polecane są obrazy subtelne, harmonijne i delikatne.

Kuchnia i jadalnia


Jest to kolejne pomieszczenie, w którym się spędza wiele czasu – gotując i spożywając posiłki z rodziną, dlatego równie ważne jest, by wnętrze było ciepłe i przytulne. Do tego typu pomieszczeń świetnie się sprawdzają motywy owoców, drzew, warzyw – warto pomyśleć o zielonym sadzie pełnym jabłek w żywych kolorach, być może nawet nawiązujących do jakieś historii z mitologii, drzew owocujących, ciekawym układzie warzyw czy łąki pełnej lawendy lub innej wybranej rośliny.