Najmodniejsze wzory hiszpańskich płytek

Na hiszpańskich płytkach mogą znaleźć się przeróżne wzory. Można jednak wyodrębnić z nich kilka głównych, powtarzających się trendów. Jakie są najważniejsze i najbardziej popularne z nich? Do jakich stylów pasują?

Romby, sześciokąty i inne figury

Sporo wzorów płytek hiszpańskich imituje mniejsze płytki. W rzeczywistości są jednym sporym elementem, który wydaje się składać z kilku mniejszych. Ułatwia to kładzenie ich, bo jak łatwo się domyślić – duże płytki klei się szybciej niż malutkie. Wymaga to również mniej precyzji. Co ważne mniejsze części płytki hiszpańskiej wcale nie muszą być identyczne i jednolite – jak tutaj. Bardzo często każda część jest trochę inna. Może być w innym odcieniu z tej samej palety albo mieć dekorację, które korespondują ze sobą. Bardzo popularne są połączone ze sobą przeróżne wzory, które mają jedną cechę wspólną – kolory. Najczęściej spotykane są odcienie szarości. Rzadziej można też spotkać błękity i czerwienie. Nie jest to jednak sztywna reguła. Niektórzy producenci decydują się na odważną decyzję i przygotowują własne propozycje, które wykraczają poza utarte schematy. Właśnie w ten sposób przyciągają uwagę odbiorców.

Płytki hiszpańskie czy kamień?

Bardzo popularnym wzorem są też różnego typy imitacje naturalnych kamieni. Oczywiście wśród nich króluje szlachetny marmur w różnych odcieniach. Jak łatwo się domyślić płytki te nie mają w rzeczywistości nic wspólnego z prawdziwym kamieniem. Po prostu go udają. Dobrze uzupełniają wnętrza za dużo niższą cenę, niż gdyby użyto płyt kamiennych. Zaletą płytek jest to, że mają bardzo ładne żyłkowanie. Jest ono namalowane, więc to projektant zadecydował jak będzie przechodzić przez płytkę i czy będzie powtarzalne. W ten sposób daje to dużo więcej możliwości na aranżację przestrzeni z wykorzystaniem imitowanego kamienia. To poprawienie natury, które nie ma żadnych skutków ubocznych. Inwestor może sam zdecydować, jak chce by żyłkowanie przebiegało w jego pomieszczeniach. Takie płytki doskonale prezentują się w kuchniach i salonach kąpielowych.