Jaki blat do kuchni wybrać – płyta mdf czy blat laminowany?

Kuchnia jest miejscem, w którym przyrządza się posiłki oraz spędza dużo czasu z rodziną, dlatego musi być urządzona przede wszystkim praktycznie. Ważne jest to, żeby posiadała pojemne meble, duży blat roboczy oraz odpowiednie wyposażenie. Czy lepszym rozwiązaniem będzie blat z płyty mdf czy laminowany?

Blat z płyty mdf

Płyta mdf jest formowana na sucho i jest materiałem bardzo popularnym w kuchni. Przeważnie wykonane są z niego fronty szafek oraz blaty. Jeżeli chodzi o blaty, to wprawdzie nie mają zbyt bogatego wzornictwa, jednak ich dużą zaletą jest to, że można je formować w dowolny kształt. Tak, więc jest możliwość ozdobnego frezowania brzegów czy zaokrąglenia blatu, dzięki temu można go bez większych problemów dopasować do wielkości kuchni.

Blat laminowany

Blat laminowany jest wykonany z płyty wiórowej, która jest pokryta laminatem HPL i w odpowiedni sposób zaimpregnowany żywicami syntetycznymi. Taki blat może imitować kamień, metal albo drewno. Wybór jest ogromny, także bez większych problemów można dopasować blat do aranżacji kuchni. Oczywiście jest możliwość nadania blatu specjalnych zdobień w postaci frezów, mogą być wyprofilowane w różny sposób.

Blaty z płyty mdf oraz laminatu to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie do kuchni. Nie kosztują dużo, jednocześnie są bardzo trwałe, odporne na działanie chemikaliów, poza tym są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Niestety dość łatwo można je zarysować, dlatego zawsze należy używać deski do krojenia podczas przyrządzania posiłków.