Jak wysypiać się na łóżku w dwójkę? Sprawdź te porady!

Spanie na łóżku w dwójkę ma swoje zalety i wady. Niektóre pary wprost uwielbiają spędzać tak noce, inne z kolei nie przepadają za takim snem. Są jednak sposoby na to, aby wysypiać się na łóżku razem. O czym warto wtedy pamiętać?

1. Odpowiedni rozmiar łóżka

Pierwszym problemem, który przeszkadza w wysypianiu się w dwójkę, jest niewłaściwy wymiar łóżka. Często zdarza się, że w sypialni znajduje się zbyt mały mebel do spania, na którym nikt nie czuje się komfortowo.

Łóżka o wymiarze 80 x 200 cm, 90 x 200 cm to łóżka jednoosobowe. Także łóżko o szerokości 120 x 200 cm będzie niewystarczające. Większy komfort mogą zapewnić meble o szerokości ramy wynoszącej 140 cm lub 160 cm, a największą wygodę dają te mające 180 cm lub 200 cm.

Szerokość łóżka powinna być powiązana także z sylwetkami użytkowników. Osoby o tęższej posturze będą lepiej wysypiały się na łóżkach mających sporą szerokość. Także warto wziąć pod uwagę styl snu – osoby śpiące osobno także będą czuły się wygodniej wtedy, gdy łóżko będzie miało wymiar co najmniej 160-180 cm.

2. Dobra jakość materaca

O komforcie codziennego snu decyduje również materac. Właśnie dlatego warto postawić na taki model, który rzeczywiście będzie mógł zapewnić maksymalną wygodę snu. 

Wśród polecanych modeli materaców znajdują się:

– materace wysokoelastyczne

– materace termoelastyczne

– materace lateksowe

Często można spotkać się z przekonaniem, że wtedy, gdy parze nie pasuje jeden typ materaca, jedynym rozwiązaniem jest zakupienie dwóch osobnych. Warto jednak wskazać, że łóżka podwójne mogą być wyposażone także w specjalne materace o podwójnej konstrukcji. 

W tym przypadku materac zbudowany jest z dwóch części o innej twardości, na przykład H2, czyli średnio-miękki oraz H3, czyli średnio-twardy. Obie te części połączone są ze sobą i umieszczone w jednym pokrowcu. Dzięki takiej budowie korzystanie z jednego materaca przez osoby, które mają inne preferencje dotyczące jego twardości, jest wygodniejsze.

3. Stelaż pod materac

Standardowe łóżko podwójne zazwyczaj posiada na wyposażeniu zwykły stelaż pod materac składający się z drewnianych deszczułek połączonych taśmą. To najtańszy wariant stelaża.

Niestety, taka konstrukcja stelaża nie zapewnia maksymalnej wygody, a nawet może przyczyniać się do szybszego zniszczenia materaca. Większy komfort zapewniają stelaże elastyczne, które wykonane są ze specjalnych listewek umieszczanych w gniazdach reagujących na nacisk. Dla większej wygody w łóżku dla dwóch osób można umieścić dwa oddzielne stelaże.