Jak dbać o prowadnice do szuflad?

prowadnice do szuflad

Prowadnice do szuflad są tak samo ważne, a może nawet ważniejsze niż sama szuflada. W końcu to od nich zależy działanie całego mechanizmu i jeśli się zużyją, to wysuwany organizer będzie bezużyteczny. Wiele osób jednak zapomina o tym, że zarówno prowadnice, jak i szyny do szuflad trzeba regularnie konserwować, tak aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność. Zaniechanie takiego zachowania może sprawić, że nawet droga i profesjonalnie wykonana prowadnica do szuflady bardzo szybko zacznie się zacinać lub całkiem ulegnie zniszczeniu.

Przyczyny psucia się prowadnic do szuflad

Żadna szuflada nie uchroni się przed działaniem wilgoci, kurzu i innych brudów. Drobne elementy zapychające szyny do szuflad od wewnątrz sprawiają, że prowadnice nie mogą się po nich poruszać tak płynnie, jak kiedyś. Jeśli połączyć ten fakt z bardzo częstym otwieraniem zaciętej szuflady „na siłę”, można całkowicie zniekształcić lub zepsuć mechanizm. W końcu nie ma prowadnicy do szuflady, której nie obejmowałyby proste prawa fizyki.

Konserwacja prowadnic w szufladach

Każdą prowadnicę i szynę szufladową trzeba regularnie czyścić z wszelkich brudów. Nie jest to wymagane zbyt często, jednak absolutnie nie można całkowicie zapomnieć o konserwacji tego mechanizmu. Jednak użycie zwykłej wody lub smaru często może jedynie pogorszyć działanie i żywotność prowadnicy dlatego taki zabieg powinien być wykonywany z użyciem specjalnego środka w aerozolu. Rozwiązanie to będzie nie tylko bezpieczniejsze i skuteczniejsze, ale również znacznie szybsze i łatwiejsze.