Deszczownice – krótki poradnik montażu

Deszczownica to po prostu bateria prysznicowa, którą można przymocować do ściany, kabiny lub sufitu przy pomocy uchwytu. Deszczownica gwarantuje szeroki strumień wody, dzięki czemu doprowadza do szybszego nagrzania ciała w porównaniu do tradycyjnego prysznica. Wyróżnia się kilka rodzajów deszczownic, biorąc pod uwagę sposób ich montażu.

Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?

Najczęściej deszczownica montowana jest na wysokości ok. 210 cm, co pozwala na komfortowy prysznic. Nie jest to jednak obowiązująca reguła, ponieważ można ją także umieścić na wysokości od 160 cm do nawet 240 cm. Istotnym wyznacznikiem prawidłowego montażu jest odległość co najmniej 20 cm powyżej głowy.

Zapewnia to optymalny komfort, wygodę, jak i uniemożliwia niekontrolowane rozpryskiwanie się strumienia wody. Najlepiej jednak dopasować wysokość do wszystkich dorosłych domowników, uśredniając jej wartość. Natomiast odległość deszczownicy od ściany najczęściej mieści się w granicach 30–50 cm.

Jak wygląda montaż deszczownicy krok po kroku?

Montaż deszczownicy, dostępnej w ofercie sklepu REA HURT uzależniony jest od wybranego typu. Zdecydowanie najmniej pracochłonne są modele natynkowe. W ich przypadku nie jest konieczny radykalny remont, wymiana płytek czy kucie. W pierwszej kolejności należy doprowadzić wodę do przygotowanego zestawu natryskowego. W przypadku baterii natynkowych cały zestaw jest podłączany do wybranych punktów wodnych. Natomiast w deszczownicach podtynkowych jeszcze przed wykończeniem ściany należy zamontować puszkę, czyli specjalną podtynkową część baterii.

Prawidłowo dopasowana i poprawnie zainstalowana deszczownica gwarantuje relaks w trakcie kąpieli i jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna niż klasyczny prysznic ze słuchawką. W związku z tym warto zastanowić się, jakie są indywidualne potrzeby domowników i na tej podstawie dopasować elementy wyposażenia łazienki.